Strona główna  /  Wycieczki  /  Wycieczka na Sarnią Skałę

Wycieczka na Sarnią Skałę

Wycieczka na Sarnią Skałę

Trasa: Dolina Strążyska - Polana Strążyska (Siklawica) - Czerwona Przełęcz - Sarnia Skała - Dolina Białego
Data: Array
Uczestnicy:

 

Zaczynamy w Dolinie Strążyskiej, tutaj też ma swój początek Tatrzański Park Narodowy, więc musimy kupić bilety w kasie. Czerwonym szlakiem idziemy w kierunku Polany Strążyskiej. Szlak wiedzie wzdłuż Strążyskiego Potoku, poprzez las. Płynący potok zmienia wyłącznie strony względem szlaku. Raz znajduje się po prawej stronie, by po chwili znaleźć się z lewej strony. W związku z tym przekraczamy bardzo dużo mostków drewnianych.

 

Dolina Strążyska

 

Strążyski Potok

 

 

 "Dolina Strążyska - dolina w Tatrach Zachodnich. Wylot doliny mieści się w pobliżu drogi pod Reglami, a sama dolina wiedzie aż do stóp głównego wierzchołka Giewontu. Z zachodniej strony ograniczają ją: Łysanki a także Grzybowiec, a od strony wschodniej: Sarnia Skała i Suchy Wierch."

My, oczywiście od samego początku szukamy krokusów jednak z marnym rezultatem. Po stronie prawej szlaku towarzyszą nam duże masywy skalne, nad nimi mieści się Samkowa Czuba. Skały przybierają fascynujące kształty. Pośród nich rozpoznawalne turnie dolomitowe nazywane Strążyskimi Kominami. Trasa jest łagodna i miła. Po drodze mijamy tzw. Skałę Jelinka. Nazwana tak z faktu umieszczonego na niej medalionu i tablicy pamiątkowej, poświęconej XIX-wiecznemu czeskiemu pisarzowi Edwardowi Jelinkowi, zaprzyjaźnionemu z Polską i Zakopanem.
      

 

Krokusy

 

 Poszukiwania zakończone sukcesem, tuż przed Polaną Strążyska wypatrzone pozostały dwa krokusy. Może nie należą do najcudowniejszych, jednak są i w teorii cel pozostał osiągnięty i można wracać do domu ;)
      

 

 

Krokusy

 

 

 

 

 

Strążyska Polana

 

Strążyska Polana

 

 Po 40 minutach dochodzimy do Polany Strążyskiej. Z polany jest rewelacyjny widok na Giewont wraz z opadającym z niego urwiskiem. Polana jest popularnym miejscem ze względu na jej atrakcyjność, a także z faktu przechodzącego przez nią szlaku na Giewont. Na polanie mieści się rozwidlenie szlaków turystycznych:
      

 

czerwny - prowadzący na Giewont przez Grzybowiec i przełęcz na Grzybowcu.

czerwny - prowadzący do wodospadu Siklawica.

czerwny - tzw. ścieżka nad reglami w kierunku wschodnim do Kalatówek, szlak prowadzi również na Sarnią Skałę.

czerwny - w kierunku zachodnim prowadzi do Doliny Małej Łąki.

 

Siklawica

Siklawica

 

  Będąc w sąsiedztwie Strążyskiej Polany, warto poświęcić 30 minut i udać się żółtym szlakiem do wodospadu Siklawica. Wodospad opada z dwóch niemal pionowo nachylonych ścian. Całkowita wysokość wodospadu wynosi 23 metry (wysokość dolnej  ściany wynosi 13 m, a ściany górnej 10 m).
      

 

Sarnia Skała

 

Sarnia Skała

 

 Z Polany Strążyskiej udaliśmy się czarnym szlakiem w stronę wschodnią, w kierunku Sarniej Skały. Przed nami 40 minut dosyć męczącego podejścia przez las na Czerwoną Przełęcz. Z Czerwonej Przełęczy wiedzie 10 minutowe podejście właśnie na Sarnią Skałę. O tym czy warto wspinać się na Sarnią Skałę, możemy się już przekonać podchodząc pod tą "warowną twierdzę". "Twierdzę", ponieważ przypomina ona ruiny zamku. Pod Sarnią Skałą mieści się polana, z jakiej posiadamy okazję podziwiać Tatry Zachodnie i oczywiście Giewont, który wyrasta nam przed oczami. Po wejściu, widok zapiera dech w piersiach jeszcze bardziej. Z każdego, z czterech kierunków świata, dociera do nas wielka dawka rewelacyjnych wizualnych wrażeń.  
      

 

Turnie

 Sama Sarnia Skała jest szczytem w pasie reglowym Tatr Zachodnich posiada wysokość 1377 m. n.p.m. Tworzą ją wapienie dolomitowe. Uformowane w grzbiet składający się z kilku różnych, niedużych i stromo podciętych turni (ostrego szczytu albo skałki o stromych albo nawet pionowych ścianach, charakterystycznego dla gór o alpejskiej rzeźbie, przekształconych w rezultacie działania lodowca). "Dawniej Sarnią Skałę zwano Małą Świnicą i była ona intensywnie penetrowana przez poszukiwaczy skarbów. Dzisiaj jest badana przez botaników i wielbicieli tatrzańskich roślin. Na jej gołych skałach bardzo ładnie kwitną gatunki roślin wapieniolubnych, m. in. dębik ośmiopłatkowy i dzwonek jednostronny. Rośnie w tym  miejscu także miniaturowa krzewinka - wierzba alpejska, omieg kozłowiec, różeniec górski, jaskier alpejski, parę gatunków skalnic i mnóstwo innych".
      

 

Giewont

Giewont

Agnieszka

Agnieszka

 

Turyści

Na Sarniej Skale

 

Dolina Białego

 

Biały

 

 Z Sarniej Skały schodzimy jeszcze raz na Czerwoną Przełęcz. Tym razem z przełęczy, czarnym szlakiem, podążamy w kierunku Kalatówek i Doliny Białego. Na szlaku jest jeszcze nieco śniegu i jest ślisko. Po 20 minutach dochodzimy do szlakowskazu. Czarny szlak wiedzie na Kalatówki, a żółty do Doliny Białego. Dolina Białego wchodzi w skład jednej z najwybitniej malowniczych dolin w Tatrach Zachodnich. Umiejscowiona blisko Zakopanego o długości 2,5 kilometrów i powierzchni 300 ha, pomiędzy Krokwią i odwiedzoną przez Nas Sarnią Skałą. Ta dolina dla wielu ma to "coś" w sobie, może z tego powodu, że nie jest wielka i jej kameralność urzeka wielu podróżników. Także płynący przez dolinę Biały Potok tworząc bardzo dużo niewielkich wodospadów ożywia dolinę.
      

Dolina Białego

 Po drodze, po stronie prawej, mijamy zakratowane wejście do sztolni.

 

 

Sztolnia

 W ten oto sposób doszliśmy do drogi Pod Reglami i podążamy w kierunku skoczni, a później na "góralskie jedzonko" ;) Oczywiście ten wiosenny spacerek można rozpocząć z Doliny Białego, na Sarnią Skałę i zejść do Doliny Strążyskiej.
      


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


wycieczka-na-czerwone-wierchy

Wycieczka na Czerwone Wierchy

wycieczka-na-giewont

Wycieczka na Giewont

wycieczka-na-bystr

Wycieczka na Bystrą

wycieczka-do-morskiego-oka

Wycieczka do Morskiego Oka