Strona główna  /  Wycieczki  /  Wycieczka na Rysy

Wycieczka na Rysy

Wycieczka na Rysy

Trasa:
Data: Array
Uczestnicy:

 

24 września jest ważną datą, o ile nawet nie najważniejszą w historii moich, i zapewne nie tylko moich przygód z górami. Śmiało określić można, że to największa wyprawa tego roku. Przygotowania logistyczne trwały długi czas, uwzględnione zostały nawet takie elementy jak jesienne wykopki ziemniaków naszego kierownika oraz zawody snowboardowe w Nowym Targu. Kierownik wyprawy panował nad sytuacją i wszystko zostało należycie dopięte na ostatni guzik. Wyruszyliśmy na Rysy!

 

Czerwonym szlakiem


Etap pierwszy naszej wyprawy Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Rybiego Potoku - Włosienica - Morskie Oko. Szlak czerwonego koloru, czas 120 min. Jest to mało atrakcyjna część wędrówki. Około dwie godziny droga ciągnie się asfaltem. Za pierwszym zakrętem wyłania się panorama na Dolinę Białej Wody i Gerlach.

 Jednak mimo kilku przecinek leśnych droga jest jednostajna i nudna. Następne piękne widoki pojawiają się w sąsiedztwie Włosienicy, możemy zobaczyć Mnicha, Mięguszowieckie Szczyty i Rysy.

 

 

 Morskie oko

 

Morskie Oko

 
Docieramy do Morskiego Oka, jest godzina 9.00, panują idealne warunki atmosferyczne, lepszych nie mogliśmy sobie wymarzyć. Schronisko jest jeszcze puste, trwa w oczekiwaniu na tysiące ludzi, którzy już za moment będą się schodzić. Nas, na szczęście, już w tym  miejscu nie będzie. Spokojnie jemy śniadanko, parę pamiątkowych zdjęć i trzeba ruszać w dalszą drogę!

Drugi etap przebiega od Morskiego Oka do Czarnego Stawu. Szlak czerwonego koloru, czas 55 min. Trasa malownicza wokół stawu. Staw można "obejść" na dwa sposoby, udając się w prawą albo lewą stronę od schroniska na Morskim Oku.

 Po drugiej stronie stawu zaczyna się wspinaczka po kamiennych schodach do Czarnego Stawu.

 
Czarny Staw

 

Czarny Staw i Morskie Oko

Widok ze szlaku na Rysy.

Czarny Staw jest położony w kotle polodowcowym. Jest zbliżony kształtem do koła, znajduje się na wysokości 1581 m n.p.m, czyli 191 m wyżej niż Morskie Oko. Powierzchnia posiada 20,64 ha, głębokość maksymalna 76,4m. Bezpośrednio nad stawem wznoszą się ściany Kazalnicy. Jezioro zamknięte jest charakterystycznym progiem skalnym zbudowanym z bardzo wygładzonych przez egzarację skał.

 Szlak na Rysy

Agnieszka

Ostatni etap prowadzi na Rysy. Szlak czerwonego koloru, czas 180 min. Na początku musimy obejść drugi tatrzański staw - Czarny Staw pod Rysami.

Jaskinia lodowa

Mijamy lodową jaskinię.

Następnie tysiące skalnych stopni prowadzących na sam szczyt. A droga jeszcze daleka....

Lekkie zmęczenie, uzupełnianie płynów, i czas na spokojne podziwianie otaczającej przyrody. Aktualnie jak na dłoni mamy dwa stawy tatrzańskie, schroniska już prawie nie możemy zobaczyć...

 Najbardziej atrakcyjna część wędrówki - wspinanie po łańcuchach. Na trasie panuje ogromny ruch. Jesteśmy niedaleko celu... Coraz bardziej zaczyna wiać...

Rysy (2499 m n.p.m.) będące najwyżej położonym szczytem polskich Tatr - są jednym z czterech wierzchołków. Najwyższy z nich znajduje się całkowicie po stronie słowackiej i liczy 2503 m. Na liście najwyższych szczytów tatrzańskich plasuje się on na 15-stej albo 18-stej pozycji. Jest jednym z wielu szczytów Żabiej Grani dlatego nazywano go Żabim Szczytem, potem posiadał nazwę Żabie Rysy, a wreszcie Rysy. Niektórzy myślą. że nazwa Rysy wywodzi się dlatego, że spod wierzchołka biegnie żleb, a góra przez to wygląda jakby byłą porysowana. Nazwa pochodzi od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnich Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha. Utworzyli ją polscy górale i była ona w użyciu co najmniej od początków XIX w.

Rysy

Widok z Rysów

 Szczyt zdobyty, jesteśmy prawie na 2500 m n.p.m. Bezcenne uczucie satysfakcji jak również najwspanialsze widoki sprawiają, że zapominamy o zmęczeniu.

 

Oczywiście bezcenna była również zupa pomidorowa na samym szczycie, gorący posiłek za sponsorowała nam Aga, teraz wiadomo dlaczego Aga miała taki wielki plecak! Dzięki!

 

Powrotna droga biegła tą samą trasą, lekkiego stracha napędziły nam spadające głazy z Rysów i pomrukiwanie dzikich, nierozpoznawalnych zwierząt.

źródło: Rysy - 2beinspired
      


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


wycieczka-na-czerwone-wierchy

Wycieczka na Czerwone Wierchy

wycieczka-na-giewont

Wycieczka na Giewont

wycieczka-na-bystr

Wycieczka na Bystrą

wycieczka-do-morskiego-oka

Wycieczka do Morskiego Oka