Strona główna  /  Wycieczki  /  Wycieczka na Czerwone Wierchy

Wycieczka na Czerwone Wierchy

Wycieczka na Czerwone Wierchy

Trasa: Dolina Kościeliska - Ciemniak (2096 m n.p.m) - Krzesanica (2122 m n.p.m) - Małołączniak (2096 m n.p.m) - Kopa Kondracka (2005 m n.p.m) - Kasprowy Wierch (1985 m n.p.m) - Kuźnice - Zakopane - Dolina Kościeliska
Data: Array
Uczestnicy:

 

Dolina Kościeliska uchodzi za najładniejszą spośród dolin Tatr Zachodnich. Jest jest obszerną o długości ok. 8 km. Na obszarze Doliny znajduje się dużo jaskiń, z których udostępnione do zwiedzania są: Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptowicka i Jaskinia Mroźna.

 

Wspinamy się coraz wyżej, mgła coraz mocniej się nasila, wiatr coraz mocniej wieje. Przed nami załamanie warunków atmosferycznych i kilka godzin wędrówki. Wieje coraz bardziej, widzimy do 10 metrów. Ma swój początek mała walka z górskim żywiołem. Krzysiek jak zawsze dyktuje tempo... Nie straszna dla niego aura. Rozpoczynamy podejście pod pierwszy z Czerwonych Wierchów.

Na szlaku

Na szlaku

Ciemniak (2096 m n.p.m) składa się ze skał wapiennych i dolomitów. Już w połowie lata pędy rosnącego w tym miejscu situ skucina zaczynają brunatnieć, nadając szczytowi zabarwienie o kolorze czerwonym. Na Ciemniaku ma miejsce załamanie głównej grani Tatr o 90°. Z masywu Ciemniaka od północy opadają do Doliny Mułowej strome, ale nieduże urwiska. Nazwa szczytu wywodzi się prawdopodobnie od tej właśnie doliny, zwanej dawniej przez pasterzy Doliną Ciemną. Na zboczu zachodnim Ciemniaka mieści się wlot do Jaskini Lodowej Litworowej.

 

2h15min za nami, przed nami Ciemniak...

2h15min za nami, przed nami Ciemniak...

 

Krzesanica (2122 m n.p.m) - szczyt w Tatrach Zachodnich, najwyżej położony szczyt zespołu Czerwonych Wierchów, równocześnie też najwyżej położony polski szczyt zbudowany z osadowych skał (wapienie, dolomity). Krzesanica wznosi się nad polską Doliną Miętusią i słowacką Doliną Cichą. Nazwa szczytu wywodzi się od północnej ściany zwanej krzesaną. W ścianę tę wcina się polodowcowy kocioł - wisząca Dolina Mułowa. W południowych ścianach odkryto kilka awenowych jaskiń.

 

Kopczyki

Voodoo People

 

Małołączniak (2096 m n.p.m) - Na wschód sąsiaduje z Kopą Kondracka, rozdzielony od niej Małołącką Przełęczą, na zachód z Krzesanicą przez Litworową Przełęcz. Małołączniak składa się z wapieni i dolomitów, a szczytowa część przykryta jest warstwą granitu. Jest to dosyć dobrze wyodrębniony szczyt. Na południe jego zbocza opadają do słowackiej Doliny Cichej, w kierunku północnym tworzy długie ramię, tzw. Czerwony Grzbiet oddzielający Dolinę Małej Łąki od Doliny Litworowej i Doliny Miętusiej. Czerwony Grzbiet posiada niewielkie stosunkowo nachylenie i płaski, długi wierzchołek, jednak niżej jego zbocza są  urwane stromymi urwiskami. W zboczach północnych Małołączniaka mieszczą się najgłębsze jaskinie Tatr: Jaskinia Wielka Śnieżna, Jaskinia Śnieżna Studnia.

 Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) - szczyt w Tatrach Zachodnich należący do grupy Czerwonych Wierchów, najniższy z nich. Znajduje się w głównym grzbiecie Tatr, między Suchym Wierchem Kondrackim, oddzielona od niego przełęczą Pod Kopą Kondracką i Małołączniakim, od jakiego oddzielona jest Małołącką Przełęczą. Przez szczyty te i przełęcze wiedzie granica słowacko-polska. Oprócz tego Kopa Kondracka tworzy w stronę północną grzbiet łączący się przez Kondracką Przełęcz z Giewontem. Stoki wschodnie tego grzbietu opadają do Doliny Kondratowej, a zachodnie do górnej części Doliny Małej Łąki. Od południowej, słowackiej strony poniżej Kondrackiej Kopy mieści się Dolina Tomanowa Liptowska, będąca odgałęzieniem Doliny Cichej.

 

Giewont

Giewont

 

Kopa Kondracka zbudowana jest z osadowych skał (wapieni i dolomitów). Część szczytowa, podobnie jak w wypadku pozostałych szczytów z tej grupy, pokryta jest granitową czapą. Granit i gnejsy występują dopiero na wysokości powyżej 1930 m n.p.m. Zbocza są porośnięte trawą, o niewielkim nachyleniu, wierzchołek kopulasty. Tylko od strony północno-zachodniej wcina się w nie kocioł lodowcowy, tzw. Koprowy Żleb.

Na szlaku

Na szlaku na Kasprowy

 

Na szlaku na Kasprowy Wierch, czekało nas najlepsze. Wiatr wiał niczym obłąkany, nawet Krzysiek, który jak wiadomo niczego się nie boi, zaczął się zastanawiać nad dalszą drogą. Ale nie po to postawiliśmy sobie cel, żeby z niego rezygnować. Fotografie nie oddają dramatycznej walki z żywiołem, ale i tym razem pokonaliśmy rywala!!!

 

źródło: Czerwone Wierchy 2beinspired.pl


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


wycieczka-na-giewont

Wycieczka na Giewont

wycieczka-na-bystr

Wycieczka na Bystrą

wycieczka-do-morskiego-oka

Wycieczka do Morskiego Oka

wycieczka-na-rysy

Wycieczka na Rysy