Wodogrzmoty Mickiewicza Autor : Martens kategoria: WodospadWodogrzmoty Mickiewicza,krócej nazywane Wodogrzmoty, od czasu do czasu określane jako Wodospady Mickiewicza są to wodospady w Tatrach Wysokich składają się z trzech większych i kilku mniejszych kaskad (od 3 do 10 m) na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki) wypływającym z Pięciu Stawów Polskich.Wysokość : 1127.00 m n.p.m.

Trzy największe wodospady mają nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Mieszczą się w miejscu gdzie woda pokonuje skalny próg. Nad Wodogrzmotami możemy podziwiać urwiska Turni nad Szczotami w masywie Wołoszyna. Powyżej, na stokach Roztockiej Czuby rośnie piękny drzewostan limbowo-modrzewiowy.

Wodospady Mickiewicza nazwane zostały Wodogrzmotami z powodu hałasu, jaki sprawia przepływająca nimi woda. Huk jest wyjątkowo ogromny po obfitych opadach. Wymieniona jako pierwsza nazwa ludowa wodospadów to Grzmot. Towarzystwo Tatrzańskie w 1891 roku nadało Wodogrzmotom imię Adama Mickiewicza jako upamiętnienie sprowadzenia prochów wieszcza na Wawel. Tablica pamiątkowa umieszczona została na skale przy Niżnim Wodogrzmocie w 1891 roku. Co fascynujące sam Mickiewicz nie był w żaden sposób związany z Tatrami ani z Podhalem, nawet nigdy w tych rejonach nie był. Według autorów przewodników, m.in. Władysława Cywińskiego, nazwa Wodogrzmoty Mickiewicza jest nieprawidłowa i należy używać nazwy krótszej Wodogrzmoty. Oficjalna nazwa GUGiK to Wodogrzmoty Mickiewicza.

Pierwszym turystą, który widział Wodogrzmoty, był Walery Eljasz (1879, z przewodnikiem Maciejem Sieczką). Wodospady dostępne są dla turystów od 1886 roku, kiedy to doprowadzono do nich ścieżki. Dzisiaj z kamiennego mostu na drodze Oswalda Balzera prowadzącej do Morskiego Oka możemy zobaczyć tylko Pośredni Wodogrzmot. Wyżni Wodogrzmot jest tutaj niemal niewidoczny, Niżni mieści się poniżej mostu i jest niedostępny.

Z drogą Balzera krzyżuje się zielony szlak ze schroniska Roztoka do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Mieści się w tym miejscu stworzony z drewna budynek, pełniący funkcję magazynu schroniska. Do 80 lat miejsce to było parkingiem i przystankiem dla autobusów do Morskiego Oka, dziś stoją w tym miejscu toalety.

źródło: 2beinspired.pl