Strona główna  /  Miejsca  /  Suche Czuby Kondrackie

Suche Czuby Kondrackie

Suche Czuby Kondrackie

 

Suche Czuby (prawidłowo Suche Czuby Kondrackie w odróżnieniu od innych o tej samej nazwie) są to trzy turnie w grani centralnej Tatr Zachodnich między Suchym Wierchem Kondrackim (1890 m) a Goryczkową Czubą (1913 m).

 

 Biegnie po nich granica słowacko-polska. Ich stoki południowe opadają do Doliny Cichej, północne bardzo strome i przepaściste do Doliny Suchej Kondrackiej. W stronę od zachodu na wschód w grani Suchych Czub kolejno mieszczą się:

  • przełęcz Gładki Przechód 1801 m (Sucha Przełęcz Kondracka, 1811 m),
  • trzy nienazwane turniczki,
  • Mała Sucha Czuba 1840 m,
  • Skryte Wrótka (Niżni Kondracki Karb, ok. 1815 m),
  • Pośrednia Sucha Czuba, ok. 1850 m,
  • Niskie Wrótka (Pośredni Kondracki Karb, 1799 m),
  • Wysoka Sucha Czuba, ok. 1870 m,
  • Wysokie Wrótka (Wyżni Kondracki Karb, ok. 1845 m).

Nazwa turni pochodzi od Suchej Doliny Kondrackiej. Składają się z granitów (mieszczą się na terenie tak zwany. wyspy krystalicznej Goryczkowej). W skałach na przełączkach występują syderyty a także zjawisko mineralizacji i mylonityzacji.

Z przełączek w Suchych Czubach opadają do Doliny Suchej Kondrackiej bardzo urwiste żleby do kotła polodowcowego w części górnej tej doliny. Na upłazach przy ścieżce turystycznej rzadkie rośliny wysokogórskie: fiołek żółty sudecki i rojnik górski. Jesienią 1907 roku Mieczysław Karłowicz na Suchych Czubach Kondrackich obserwował i fotografował widmo Brockenu.

Przez Suche Czuby wiedzie atrakcyjny widokowo szlak turystyczny. Omija on jednakże ich wierzchołki, prowadząc stokami południowymi po słowackiej stronie, dochodzi natomiast do samej grani przy przełęczach. Dla taterników Suche Czuby długo nie były interesujące. Dopiero w latach 1970  ich sciany północne odkryli i przeszli po raz pierwszy taternicy zakopiańscy: Maciej Pawlikowski, Mieczysław Ziach i Zbigniew Młynarczyk.

Z południowych stoków Suchych Czub do Doliny Cichej schodzą ogromne lawiny, szczególnie Wielkim Żlebem Kondrackim. Z tego też względu przy zimowym przejściu nie powinno się iść tak, jak szlakiem turystycznym, ale należy ściśle trzymać się grani (unikając nawisów ś nieżnych

szlak turystyczny czerwony - odcinek czerwonego szlaku z Kasprowego Wierchu granią centralną Tatr przez Goryczkową Czubę i Suche Czuby do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Czas przejścia: 1:40 h, z powrotem 1:20 h

 

fot. Rafał Kozubek

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Suche_Czuby_Kondrackie
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

liliowe-turnie

Liliowe Turnie

banista-przelecz

Banista Przełęcz

liliowy-karb

Liliowy Karb