Strona główna  /  Miejsca  /  Przełęcz pod Kopą Kondracką

Przełęcz pod Kopą Kondracką

Przełęcz pod Kopą Kondracką

 

Przełęcz pod Kopą Kondracką, Przełęcz pod Kondracką Kopą (słow. Kondracké sedlo, Sedlo pod Kondratovou, Kondratovo sedlo) jest to znajdująca się na wysokości 1863 m n.p.m. przełęcz w Tatrach Zachodnich między Kopą Kondracką (2005 m n.p.m.) a Suchym Wierchem Kondrackim (1890 m n.p.m.).

 

 Szczyty te i przełęcz pomiędzy nimi mieszczą się w centralnym grzbiecie Tatr i biegnie przez nie granica słowacko-polska. Po słowackiej, południowej stronie pod przełęczą znajduje się Dolina Cicha, po polskiej, północnej stronie - Dolina Kondratowa. Z szerokiego siodła przełęczy obszerne widoki na Tatry Wysokie i bliski Giewont.

Przełęcz pod Kopą Kondracką była obok Tomanowej Przełęczy jednym z najbardziej popularnych przejść przez Tatry. W czasie II wojny światowej przechodzili nią tatrzańscy kurierzy. Leży sporo wyżej aniżeli Tomanowa, jednakże rekompensuje to w wielkim stopniu krótszą trasą do słowackiej Doliny Cichej - głównej trasy dalszej wędrówki. Zimą 1940, w czasie ciężkiej śnieżnej zawiei, przeprawiał się tędy na Węgry taternik Włodzimierz Gosławski wraz z towarzyszącą mu Adą Kopczyńską. Oboje zginęli z wyczerpania, schodząc do Doliny Cichej. W latach 1889-1925 istniał w tym miejscu w zagłębieniu terenu schron Towarzystwa Tatrzańskiego dla turystów.

Przełęcz to duże siodło, o zaokrąglonym grzbiecie, podobnie jak i szczyty Czerwonych Wierchów porośnięte małą murawą, w jakiej przeważa sit skucina. Występuje w nim parę tektonicznych rowów, dlatego również przez ludność miejscowć {nazywana była Kotlinkami.

 

Turystyczne szlaki

 

Na przełęczy krzyżówka turystycznych szlaków:

szlak turystyczny czerwony - interesujący widokowo szlak czerwony z Doliny Kościeliskiej przez Czerwone Wierchy a następnie główną granią Tatr przez Kasprowy Wierch, Liliowe i Świnicką Przełęcz na szczyt Świnicy a następnie w stronę Orlej Perci.

  • Czas przejścia z Kopy Kondrackiej na Przełęcz pod Kopą Kondracką: 15 min, powrót 20 min
  • Czas przejścia z przełęczy na Kasprowy Wierch: 1:40 h, z powrotem 1:20 h

szlak turystyczny zielony - zielony od schroniska PTTK na Hali Kondratowej na przełęcz. Czas przejścia: 1:20 h, powrót 1 h

 

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_pod_Kop%C4%85_Kondrack%C4%85
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

liliowe-turnie

Liliowe Turnie

banista-przelecz

Banista Przełęcz

liliowy-karb

Liliowy Karb