Strona główna  /  Miejsca  /  Pośredni Goryczkowy Wierch

Pośredni Goryczkowy Wierch

Pośredni Goryczkowy Wierch

 

Pośredni Goryczkowy Wierch (słow. Prostredný vrch horičkový, 1874 m n.p.m.) jest to szczyt leżący w grani głównej Tatr Zachodnich pomiędzy Kasprowym Wierchem, od jakiego rozdzielony jest Goryczkową Przełęczą nad Zakosy (1816 m), a także Goryczkową Czubą (1913 m), od której rozdzielony jest Goryczkową Przełęczą Świńską (1801 m).

 

W kierunku północnym tworzy niedługi grzbiet rozdzielający część górną Doliny Goryczkowej na dwie połowy: Dolinę Goryczkową Świńską (po zachodniej stronie) i Dolinę Goryczkową pod Zakosy (po stronie wschodniej). Grzbiet ten dołem jest niewiele wybitny i ma swój koniec w okolicach Niżniej Goryczkowej Równi. Na południową stronę stoki Pośredniego Goryczkowego Wierchu spadają do słowackiej Doliny Cichej. Kilkadziesiąt metrów poniżej wierzchołka opada do tej doliny grzęda, na wysokości ok. 1650 m zakończona zbudowaną z wapiennych skał ścianą Kasinej Turni. Po stronie wschodniej jest jeszcze jedna grzęda, też zakończona u dołu urwiskami wapiennymi. Pomiędzy tymi grzędami mieści się wąski i porośnięty trawą żleb Wrota, którym do Doliny Cichej schodzą lawiny.

Mieszczący się w wapiennej sekcji Tatr szczyt składa się z granitów, mieści się bowiem na obszarze tak zwany. krystalicznej wyspy Goryczkowej. Od południowej strony jednak w okolicy połowy stoków w dół zaczynają się skały wapienne. Zbiegający w kierunku północnym grzbiet poniżej szczytu zarasta kosodrzewiną, stoki południowe są w większości porośnięte murawą, w pewnym stopniu piarżysto-kamienne. Kiedyś stoki polskie były wypasane pod sam szczyt, były to tereny pastwiskowe nieistniejącej już Hali Goryczkowej. Na stokach odnawiają się kępy kosodrzewiny, wcześniej wyciętej przez juhasów.

Szlaki turystyczne

Szlak turystyczny nie wiedzie jego szczytem, lecz trawersuje go po północnej stronie słowackiej.

szlak turystyczny czerwony - odcinek szlaku czerwonego z Kasprowego Wierchu granią główną Tatr przez Goryczkową Czubę i Suche Czuby do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Czas przejścia: 1:20 h, ponownie 1:40 h

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%9Bredni_Goryczkowy_Wierch

fot: Pośredni Goryczkowy Wierch a1CC BY 2.5 Jerzy Opioła - Praca własna
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

liliowe-turnie

Liliowe Turnie

banista-przelecz

Banista Przełęcz

liliowy-karb

Liliowy Karb