Strona główna  /  Miejsca  /  Liliowy Karb

Liliowy Karb

Liliowy Karb

 

Liliowy Karb (Gaborowa Przełęcz Wyżnia, 1959 m n.p.m) jest to niewielkich rozmiarów przełęcz w grani głównej Tatr pomiędzy Siwym Zwornikiem a Liliowymi Turniami. Stanowi część grani pomiędzy Starorobociańskim Wierchem a Błyszczem w Tatrach Zachodnich a także granica polsko-słowacka. Przełęcz zbudowana jest ze skał krystalicznych. Ma względnie łagodne zbocza porośnięte niską murawą z sitem skuciną. Od strony polskiej wznosi się ponad. wznosi się nad Doliną Pyszniańską (górne odgałęzienie Doliny Kościeliskiej), od strony słowackiej nad Doliną Gaborową. Miejsce jest trochę mylne orientacyjnie.

 

W starszych przewodnikach i na starych mapach nazywana ona była Raczkową Przełęczą. Słowacy natomiast nazwą tą określali Starorobociańską Przełęcz pomiędzy Starorobociańskim Wierchem i Kończystym Wierchem (słow. Račkovo sedlo). Nazwa Raczkowa Przełęcz nie jest prawidłowa. Aby uniknąć nieporozumień, zmieniono nazwę na Liliowy Karb. Na niektórych mapach nazwa pozostała Gaborową Przełęczą Wyżnią, dla odróżnienia od Gaborowej Przełęczy Niżniej pomiędzy Siwym Zwornikiem a Starorobociańskim Wierchem. Na większości map opisywana przełęcz nazywana jest Liliowym Karbem i jest to nazwa, która nie wprowadza komplikacji.

 

szlak turystyczny czerwony – czerwony szlak prowadzący główną granią ze Starorobociańskiego Wierchu przez Gaborową Przełęcz Niżnią na Liliowy Karb, a stąd przez Liliowe Turnie, Banistą Przełęcz i Błyszcz do Pyszniańskiej Przełęczy. Odcinek udostępniony dla turystów tylko w okresie od 15 VI do 1 XI.

  • Czas przejścia ze Starorobociańskiego Wierchu na Liliowy Karb: 25 min, ↑ 35 min
  • Czas przejścia z Liliowego Karbu na Błyszcz: 45 min, ↓ 30 min

szlak turystyczny zielony – zielony szlak z Iwaniackiej Przełęczy grzbietem Ornaku przez Siwą Przełęcz i Siwe Turnie na Liliowy Karb, stąd dalej po stronie słowackiej (ten odcinek udostępniony dla turystów tylko w okresie od 15 VI do 1 XI) do Doliny Gaborowej.

  • Czas przejścia z Siwej Przełęczy na Liliowy Karb: 20 min, ↓ 15 min
  • Czas przejścia z Liliowego Karbu na Polanę pod Klinem: 1:10 h, ↑ 1:40 hPozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

liliowe-turnie

Liliowe Turnie

banista-przelecz

Banista Przełęcz

iwaniacka-przecz

Iwaniacka Przełęcz