Strona główna  /  Miejsca  /  Liliowe Turnie

Liliowe Turnie

Liliowe Turnie

 

Liliowe Turnie (słow. Banisté) jest to część grani głównej pomiędzy przełęczą Liliowy Karb a Banistą Przełęczą w Tatrach Zachodnich. Prowadzi nią granica polsko-słowacka. Liliowe Turnie mają mocno postrzępioną grań, w której występuje dużo skalnych czub, buli i przełączek między nimi. Grań ta na znacznym odcinku pociętą jest głębokimi rowami tektonicznymi z rumowiskiem głazów na dnie. Po polskiej stronie wysokie na ok. 170 m i urwiste zbocza grani (tzw. Baniste) spadają do Doliny Pyszniańskiej. W niektórych rejonach są to prawie pionowe ściany. Po słowackiej, południowo-zachodniej stronie w dużym stopniu łagodniejsze i niskie zbocza grani spadają do Doliny Gaborowej.

 

Liliowe Turnie posiadają średnią wysokość ok. 1965 m n.p.m. Składają się ze skał krystalicznych i prawie wszystkie porośnięte niską murawką z sitem skuciną, którego zmieniające kolor pędy już w połowie lata zabarwiają stoki na kolor czerwonawy. Na kilkuset metrach kwadratowych rośnie tutaj turzyca tęga.

szlak turystyczny czerwony – czerwony, biegnący główną granią, odcinek od Pyszniańskiej Przełęczy przez Błyszcz do przełęczy Liliowy Karb. Odcinek ten jest otwarty dla turystów tylko od 15 VI do 1 XI. Czas przejścia z Błyszcza na Liliowy Karb: 30 min, z powrotem 45 mi

 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

banista-przelecz

Banista Przełęcz

liliowy-karb

Liliowy Karb

iwaniacka-przecz

Iwaniacka Przełęcz