Strona główna  /  Miejsca  /  Kominiarski Wierch

Kominiarski Wierch

Kominiarski Wierch

 

Kominiarski Wierch, kiedyś nazywany Kominami Tylkowymi jest to wybitny górski masyw w polskich Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Chochołowską i Kościeliską. Jego szczyt ma wysokość 1829 m n.p.m., jest płaski i obszerny, ma przestrzeń ponad 4 ha. Przez pasterzy góralskich nazywany był Pustą Równią.

 

Ze strony południowej rozdzielony jest od Ornaku Iwaniacką Przełęczą. W kierunku wschodnim ciągną się od niego rozdzielone Doliną Smytnią dwie równoległe granie. Większa, mająca ok. 2 km długości, w końcowej sekcji przechodzi w Raptawicką Grań zakończoną Raptawicką Turnią górującą ponad Polaną Pisaną. Odchodzi od niej w górnym rejonie na północny wschód grzbiet Stołów, następnie przez Przysłop Kominiarski łączący się z masywem Kościeliskich Kopek. Mniejsza zakończona jest Smytniańskimi Turniami. W kierunku północnym sąsiaduje przez niewielki grzbiet zwany Kufą z reglowym wzniesieniem - Wielkim Opalonym Wierchem.

Cały masyw składa się z wapieni triasowych i porośnięty bogatą florą roślin wapieniolubnych, m.in. rośnie tutaj dębik ośmiopłatkowy, szarotka alpejska, goździk wonny, liczne gatunki goryczek. W skałach występuje około 140 poznanych jaskiń, z których największa to Bańdzioch Kominiarski. Kominiarski Wierch wznosi się ponad Doliną Kościeliską, Dolinką Iwanowską, Doliną Iwaniacką, Chochołowską, Dudową i Lejową.

W sąsiedztwie Kominiarskiego Wierchu znajdowało się 5 hal górskich, które dawniej wypasane były aż pod sam szczyt: Hala Stoły, Hala Kominy Tylkowe, Hala Kominy Dudowe, Hala Iwanówka, Hala Smytnia. Na dzień dzisiejszy, po zaprzestaniu wypasu powoli zarastają one lasem. Stosunkowo porządnie zachowana jest jeszcze Niżnia Polana Kominiarska (część dawnej Hali Kominy Tylkowe), znajdująca się przy stokach północnych szczytu głównego. W zboczach Kominiarskiego Wierchu wydobywano rudy żelaza. Jeszcze ok. 1840 roku czynnych było kilka sztolni, do jednej z nich dochodzono po kilkunastometrowej drabinie przymocowanej do skał.

W roku 1892 Mieczysław Karłowicz wyznakował nieistniejącą już ścieżkę na Kominiarski Wierch od północnej strony. W roku 1901 oznaczono nowy turystyczny szlak od Iwaniackiej Przełęczy na szczyt. Był on bardzo atrakcyjny, zwiedzany też przez liczne szkolne wycieczki z przewodnikiem. 1 sierpnia 1988 r. szlak pozostał zamknięty, aby turyści nie płoszyli orła przedniego, który się tutaj zagnieździł w skałach.

Ciekawa flora. M.in. rosną w tym miejscu szarota Hoppego, starzec pomarańczowy, owsica spłaszczona, jarząb nieszpułkowy, ostrołódka Hallera, mietlica alpejska i ukwap karpacki - bardzo rzadkie rośliny, w Polsce występujące tylko w Tatrach i to w nielicznych tylko miejscach.

żródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Kominiarski_Wierch
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

liliowe-turnie

Liliowe Turnie

banista-przelecz

Banista Przełęcz

liliowy-karb

Liliowy Karb