Strona główna  /  Miejsca  /  Goryczkowa Przełęcz Świńska

Goryczkowa Przełęcz Świńska

Goryczkowa Przełęcz Świńska

 

Goryczkowa Przełęcz Świńska, w skrócie Świńska Przełęcz (słow. Horičkovo sedlo Svinické, Zapadné Goričkovo sedlo) jest to przełęcz znajdująca się na wysokości 1801 m w grani centralnej Tatr Zachodnich między Goryczkową Czubą (1913 m) a Pośrednim Goryczkowym Wierchem (1874 m). Według Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej słowacka nazwa jest podwójnie błędna, albowiem właściwie nazwa tej przełęczy nie pochodzi ani od Świnicy, ani od rośliny goryczka, ale od Doliny Goryczkowej Świńskiej.

 

Przez przełęcz i szczyty te wiedzie granica polsko-słowacka. Południowe stoki spod przełęczy spadają do słowackiej Doliny Cichej, północne do Świńskiego Kotła. Stoki pod przełęczą porastają drobną murawą, w pewnej części kamieniste. Z obydwu porą zimową schodzą lawiny, szczególnie duże do w wielkim stopniu niżej znajdującego się dna Doliny Cichej. Od Goryczkowej Czuby i Pośredniego Wierchu Kondrackiego w stronę tej doliny odchodzą grzędy, między którymi mieści się depresja. Mniej więcej w środku zbocza doliny grzędy zbliżają się do siebie, tworząc wielki lej. Poniżej przewężenia leju dołącza druga depresja schodząca spod Pośredniego Wierchu Goryczkowego. Śnieg kumulujacy się w leju w pewnej chwili zsuwa się w formie lawiny uchodzącej w sąsiedztwie Liptowskiego Koszaru. Władysław Cywiński w przewodniku swoim pisze: Efekty tej zdwojonej grozy widoczne są po obu stronach dolnego żlebu: lasy na sąsiednich grzędach powalone lawinowymi podmuchami, w samym żlebie brak nawet młodników.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony - odcinek czerwonego szlaku z Kasprowego Wierchu granią główną Tatr przez Goryczkową Czubę i Suche Czuby do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Czas przejścia: 1:20 h, ponownie 1:40 h

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Goryczkowa_Prze%C5%82%C4%99cz_%C5%9Awi%C5%84ska

fot: Pośredni Goryczkowy Wierch a1CC BY 2.5 Jerzy Opioła - Praca własna
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

liliowe-turnie

Liliowe Turnie

banista-przelecz

Banista Przełęcz

liliowy-karb

Liliowy Karb