Strona główna  /  Miejsca  /  Goryczkowa Czuba

Goryczkowa Czuba

Goryczkowa Czuba

 

Goryczkowa Czuba (słow. Goričkova kopa lub Horičkova kopa, 1913 m n.p.m.) jest to szczyt w Tatrach Zachodnich, znajdujący się w głównej grani Tatr, na granicy słowacko-polskiej.

 

 

Od sąsiedniego (w stronę na zachód) szczytu, Wysokiej Suchej Czuby oddzielona jest przełęczą Wysokie Wrótka (ok. 1845 m), od umiejscowionego na wschód Pośredniego Goryczkowego Wierchu - Goryczkową Przełęczą Świńską (1801 m). Składa się z dwóch wierzchołków rozdzielone przełączką o wysokości ok. 5 m. Po północnej, polskiej stronie od szczytu do Doliny Bystrej przebiega ciągnący się grzbiet, zwany Kondratowym Wierchem, który oddziela od siebie dwie dolinki: Dolinę Suchą Kondracką i Dolinę Goryczkową Świńską (zachodnia odnoga Doliny Goryczkowej). Najbardziej strome są północno-zachodnie stoki opadające do Doliny Suchej Kondrackiej. Jest to w rozumieniu taternickim niemal ściana posiada wysokość ok. 200 m.

Po południowej, stronie słowackiej stoki Goryczkowej Czuby spadają do Doliny Cichej (do dna doliny tutaj jest prawie 700 m różnicy wysokości). Od grani spadają do tej doliny dwie rozległe grzędy, między którymi mieści się wielki żleb mający wylot powyżej Liptowskiego Koszaru.

Jego nazwa nie wywodzi się od często występującej w Tatrach rośliny goryczki, ale od lubianego pośród górali nazwiska. Na mapie Hacqueta z 1796 r. szczyt oznaczony był jako Gorecnowa. Partie szczytowe i północne stoki składają się z granitoidów, natomiast stoki południowe, gdzieś od połowy wysokości ze skał wapiennych. W tym miejscu bowiem w wapiennych Tatrach Zachodnich mieści się tzw. wyspa krystaliczna Goryczkowej - góry zbudowane ze skał krystalicznych (granit, gnejs). Występują w nich liczne hydrotermalne żyły. Wśród skał ciekawa tatrzańska roślinność, m.in. takie rzadkie gatunki, jak: rojnik górski, jastrzębiec pomarańczowy, fiołek żółty sudecki, pierwiosnek maleńki. Z pospolitszych roślin tatrzańskich masowo występuje tu dzwonek wąskolistny i alpejski, ciemiężyca zielona.

Stoki Goryczkowej Czuby zaliczane są do wyjątkowo lawiniastych. Lawiny schodzą do wszystkich trzech dolin, nad którymi znajduje się Goryczkowa Czuba. Na szczyt wchodzono od dawna, stoki jego były wypasane i należały do Hali Goryczkowej. Pierwsze zimowe wejście na szczyt: Feliks Antoniak, Józef Lesiecki w 1908 r.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony - odcinek czerwonego szlaku z Kasprowego Wierchu granią główną Tatr przez Goryczkową Czubę i Suche Czuby do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Czas przejścia: 1:40 h, z powrotem 1:20 h

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Goryczkowa_Czuba

 


 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

liliowe-turnie

Liliowe Turnie

banista-przelecz

Banista Przełęcz

liliowy-karb

Liliowy Karb