Strona główna  /  Miejsca  /  Bystra

Bystra

Bystra

 

Bystra (słow. Bystrá) jest to szczyt w słowackich Tatrach Zachodnich, leżący w odległości 600 m w stronę południową od głównej grani Tatr Zachodnich, po której przebiega granica słowacko-polska. Jest to najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, wznoszący się na wysokość 2248 m n.p.m. nad trzema dolinami: Gaborową, Kamienistą i Bystrą.

 

Jest zwornikiem dla trzech grani: grań w północnym kierunku ze znajdującym się w grani głównej zwornikiem Błyszcz (2158 m), opadająca stromo do Doliny Pyszniańskiej (górne piętro Doliny Kościeliskiej), południowo-zachodnia grań Bystrej z kilkoma wierzchołkami, wschodnio-południowa grań ze szczytem Kotłowa (1985 m). Pod ścianami południowymi Bystrej mieści się parę Bystrych Stawów. Pierwsze znane zimowe wejście – A. Świderska z przewodnikiem Klimkiem Bachledą. Przed II wojną światową była bardzo popularnym celem wycieczek, wchodzono na nią również nocą, by podziwiać wschód słońca. Turyści nocowali w nieistniejącym już schronisku w Dolinie Pyszniańskiej (spalonym przez Niemców w czasie wojny), a w jeszcze wcześniej w leśniczówce i gospodzie na Starych Kościeliskach. Bystra stworzona jest z łupków krystalicznych i przewarstwień z białego granitu. Wcześniej jej strome zbocza były wypasane i to aż pod wierzchołek. Rudziejący już w połowie lata sit skucina przebarwia je kolor czerwony. Ze zboczy tych, o bardzo dużej wysokości względnej i niemal w całości pokrytych trawą zsuwają się potężne lawiny, jedne z największych w Tatrach.

Szlak żółty – żółty szlak od Tatrzańskiej Drogi Młodości (nr 537) w miejscowości Przybylina przez Dolinę Bystrą na szczyt Bystrej. Czas przejścia: 4 h, ↓ 3 h

Szlak niebieski – niebieski szlak przebiegający południowymi zboczami szczytów w grani głównej i prowadzący od zielonego szlaku (Pod Klinem – Liliowy Karb) w Dolinie Gaborowej na Banistą Przełęcz, a z niej stokami Błyszcza na szczyt Bystrej.

  • Czas przejścia od rozdroża ze szlakiem zielonym na przełęcz: 1 h, ↓ 40 min
  • Czas przejścia z przełęczy na Bystrą: 40 min, ↓ 25 minPozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


ganek

Ganek

mynarz

Młynarz

dolina-biaej-wody

Dolina Białej Wody

maa-wysoka

Mała Wysoka