Strona główna  /  Miejsca  /  Banista Przełęcz

Banista Przełęcz

Banista Przełęcz

 

Banista Przełęcz (słow. Bystré sedlo) jest to przełęcz umiejscowiona na wysokości 1946 m n.p.m. Mieści się na grani głównej Tatr pomiędzy Błyszczem a Liliowymi Turniami w Tatrach Zachodnich. Czasami źródła wspominają tą przełęcz nazwą Bystry Karb lub Banista Przełączka. Przełęcz mieści się na granicy polsko-słowackiej. Poniżej przełęczy, po południowej, słowackiej stronie mieści się Dolina Gaborowa, po północnej, polskiej stronie natomiast umiejscowiona jest Dolina Pyszniańska. Od kierunku Doliny Gaborowej stoki są łagodne i trawiaste, od polskiej strony są to mocno podcięte skały.

 

Nazwa przełęczy pochodzi od słowa Baniste, jakim nazywa się stoki Liliowych Turni od strony Doliny Pyszniańskiej, czasami (błędnie) nazwą Baniste nazywano także same Liliowe Turnie. Z dużym prawdopodobieństwem dawniej prowadzonu tu górnicze prace (dawniej kopalnie nazywano baniami). W sąsiedztwie przełęczy znajduje się bardzo rzadko występująca w Polsce roślina – bylica skalna.

 

Szlak czerwony – czerwony, biegnący granią główną Tatr Zachodnich od Liliowego Karbu przez Liliowe Turnie, Banistą Przełęcz i Błyszcz na Pyszniańską Przełęcz.

  • Czas przejścia z Liliowego Karbu na Banistą Przełęcz: 25 min, z powrotem 20 min
  • Czas przejścia z Banistej Przełęczy na Błyszcz: 30 min, ↓ 15 min

Szlak niebieski – niebieski szlak przebiegający południowymi zboczami szczytów w grani głównej i prowadzący od zielonego szlaku (Pod Klinem – Liliowy Karb) w Dolinie Gaborowej na przełęcz, a z niej stokami Błyszcza na szczyt Bystrej. Biegnie on tylko po słowackiej stronie.

  • Czas przejścia od rozdroża ze szlakiem zielonym na przełęcz: 1 h, ↓ 40 min
  • Czas przejścia z przełęczy na Bystrą: 40 min, ↓ 25 minPozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


blyszcz

Błyszcz

liliowe-turnie

Liliowe Turnie

liliowy-karb

Liliowy Karb

iwaniacka-przecz

Iwaniacka Przełęcz